| Alexandrio a întrebat:

De ce masinile se distrug atat de usor si poti muri si la 100 km/h, iar limita de viteza e 130?
Si de ce le face din plastic si nu le face dintr-un material din ziua de azi special si nu sunt gandite?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fa tu o masina din otel blindat sa vezi ce motor de 10L trebuie sa ii pui sa o misti din loc

| johnnny123 a răspuns:

Pentru ca nu te omoara materialul din care este facuta masina, ci socul produs de deceleratia foarte puternica.

Daca decelerezi de la 100km/h la 0km/ora intr-o zecime de secunda (cum se intampla la impactul cu un zid) corpul tau suporta un soc la fel de puternic ca intr-o cadere libera de la etajul 12.

Masinile sunt gandite sa se deformeze tocmai pentru a prelua cat mai mult din acest soc, dar niciun material nu te va salva de legile fizicii.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Masinile sunt f bine facute si testate. -Cea mai mare greseala e sa gandesti fara sa studiezi. Confucius. Daca ai auzit de el si pricepi la cine ma refer.

| ExprimareLibera a răspuns:

Sunt gândite în așa fel încât șocul să fie preluat cât mai mult de mașină și nu de pasageri. Americanii fabricau prin '70 mașini atat de robuste încât abia se deformau la impact. Dar șoferii ieșeau pilaf din mașini.

| Jumbei_Mihai_Catalin_1990 a răspuns:

Te omoară şocul. Şi oricum dacă te loveti de un zid cu 100 km/h într-o maşină blindată eşti rupt în bucăţ de centură.