| SergiuNico a întrebat:

Deci..am o mare problema, de o luna in coace mi s-a rupt cureaua de la scuter, e un chinezesc First Bike, modelul ei fiind compatibil cu cele de 669, am cumparat o curea originala, dupa o saptamana, mi s-a rupt, am cumparat alta, aceea era prea mica(am pus-o greu) si cand dadeam sa pornesc sau ceva, degeaba, imi facea cupljaul prea repede si nu reuseam sa pornesc, am schimbat si asta merge cat-de-cat!
Alta e problema, mereu cand il pornesc, o ia greu de la 2/3. 000 de rpm, dupa aceea o ia normal, si de la inceput, nare putere, deloc..nici demaraj, nici nimica, am desfacut iar capacul, si am vazut ca arcurile de la ambriaj, erau praf, se desfaceau prea repede, si am cumparat alte arcuri, acum problema e urmatoarea:
La mare turatie, cureaua nu ar trebui sa se miste liber pe ambreiaj?
La mine cureaua iese cat se poate de afara din ambriaj, chiar in partea se sus! ( http://img442.imageshack.us/img442/5044/81038412.jpg, asa imi sta mereu, fie la turatie mare, fie la turatie mica, chiar si cand se incalzeste, si la partea aceea din fata, aproape imi iese!)
Si de atunci imi porneste extrem de greu!

Cu alte cuvinte, ce as putea face sa imi porneasca bine?
Vreau sa porneasca macar normal, sa traga oleaca la pornire!
Eu daca merg in deal, nu pot urca de n-am macar 20 de km/h!

2 răspunsuri:
| SergiuNico explică:

Ca sa intelegeti mai pe scurt, uitati-va aici:
De o luna si ceva, am probleme cu pornirea la scuter.
Sa va explic ce schimbari am facut!
1. Mi s-a rupt cureaua, stiind doar o marime de la curea (669), am cumparat o alta curea tot 669, mi s-a rupt la scurt timp.
2.Am cumparat alta curea, aceasta era prea mica, nu incapea acolo
3.Am cumparat si a 3-a curea, si aceasta a mers, dar au aparut unele schimbari, anume:
a.Nu imi mai sta cum trebuie, deoarece imi sta ridicata, pe ambreiaj sta pe varf, si la turatii mare, nu vrea sa coboare
b.Lafel si in fata, nici nu incape in tampenia aceea
4.Am fost la un service, ei au zis ca nu are nimic
5. Au aparut multe schimbari, si anume:
a. Nu pot porni din loc usor(pot sa il tin cu un deget, si sa ii dau full acceleratie)
b.Incepe de abia sa bage viteza de la 3000 rpm
c. Daca il iau din deal in sus, degeaba, mi se opreste, motoru saracu se chinuie sa traga, dar nu poate!
d.Trebuie sa am macar 20 km/h ca sa urc
e.Si-a marit enorm consumul!
f.Nu porneste asa cum pornea odata!
Ca sa va dau un exemplu cum imi sta cureaua, uitati-va in imagine:
http://img442.imageshack.us/img442/5044/81038412.jpg
In spate mereu sta asa sus, niciodata nu coboara!
Iar in fata, aproape iese din ila!
Ce sa fac?
Trebuie schimbata cureaua?
De unde sa iau una buna pentru el? (e scooter chinezesc 4t, first bike, curea de 669' )
(Ps: Vreau una de pe net, cei de la service...mau dezamagit cu, curelele lor...)

| Mariussss14 a răspuns:

E gata setu cumpara segemnti, piston mallosi