| DaNa_7993 a întrebat:

Dupa cat timp imi pot recapata permisul de conducere pentru ca mi-a fost anulat in luna mai?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ti-a fost anulat nu-l mai recapeti, va trebui sa dai iarasi examenele teoretic si practic, dupa un anumit timp de la anulare, in functie de motivul pentru care a fost anulat, conform art.116 din OUG 195/2002, cu md. ulterioare, citez:
"ART.116.(1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una dintre situatiile urmatoare:
a) au trecut 6 luni de la data executarii pedepsei amenzii sau a pedepsei in regim de privare de libertate ori la locul de munca;
b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistia;
d) interzicerea dreptului de a exercita profesia sau ocupatia de conducator de autovehicule, prevazuta la art. 64 lit. c) din Codul penal, a expirat sau a fost revocata." Numai bine!

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Depinde pe ce motiv ti-au luat permisul. Este posibil sa nu il mai iei pana nu dai iar de permis, este posibil sa il iei in 90 de zile (Asta este perioada maxima pe care ti-l poate suspenda) sau este posibil sa iti fi suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de... x ani depinde ce ai facut sau pe viata sau a trecut un an de la data expirarii pedepsei!

| vw9378 a răspuns:

Daca l-a anulat e grav tare. Trebuie sa faci iar scoala si sa dai examenele. Imi pare rau sincer.

| Sevenfold a răspuns:

Pai permisul se suspenta pe maxim 90 zile sau permanent thinking Acum la ce te referi prin anulat nu stiu worried.