| Anonimul366363 a întrebat:

Este normal sa arunce ulei pe la bușonul unde pui ulei in motor? Deci am luat bușonul de la motor jos și am pornit mașina și a început sa arunce stropi de ulei. Este normal sau nu? Țin sa precizez ca dețin un vw Passat 2.0 TDI 170 ps.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este normal. Daca te uiți, sub acel bușon sunt piese in miscare (tacheți, culbutori, ax/axuri cu came). E normal ca acestea sa arunce stropi in toate direcțiile, in ciuda parerilor unor pseudo-specialiști.

| mgtow a răspuns:

Da pentru ca curge ce a mai ramas in carter. Nu e bine sa pornesti motoru cand scoti uleiu din el

| sierra1 a răspuns:

Da, e bine, înseamnă că uleiul e barbotat în carter. Bucură-te că ai presiune la ulei.