| DutuRC a întrebat:

Este posibil sa mi iau un kawasaki er-6n (ca exemplu) daca as avea permis de A2? Este legal sa limitezi o motocicleta? Daca da, explicati mi care este procesul. Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Motocicleta trebuie sa se incadreze la caracteristicile tehnice prevazute de categoria A2, citez:
"c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"
Observi ca este vorba de puterea motorului si de greutatea motocicletei.Chiar daca se poate limita puterea, nu cred ca se poate limita greutatea.