| anonim_4396 a întrebat:

Este vreo diferenta intre siguranta auto mini (cea de plastic) de 10 amperi si o siguranta fuzibila de tot de 10 amperi (cea de sticla) in afara de forma si materialul din care este facut?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Sigurantele fuzibile (indiferent de materialul carcasei) sunt de trei feluri: normale, temporizate si rapide. Trebuie consultat si comparat in catalogul producatorului codul celor doua. De multe ori, sigurantele se marcheaza si cu o litera: T=temporizat, F=rapid sau normal (cu N sau fara litera).