| gtr2rr3 a întrebat:

Funda!
De ce la unii se cotesc roțile mai mult? De exemplu la unele vw se cotesc si apleaca parca mai mult iar la altele nu se "apleaca" acel unghi... nu stiu exact sa explic. Sper ca știți la ce ma refer.

Răspuns Câştigător
| Arseia a răspuns:

De obicei masinile care intorc, cotesc, inclina rotile mai mult sunt cele cu tractiune spate care nu au planetare pe fata.
planetara impiedica mult virarea.
acum ca unele cu tractiune fata vireaza mai mult rotile decat altele tot cu tractiune fata e data de producator nu e neaparat ceva smecherie
de obicei 2 masini de aceiasi lungime/latime pot vira diferit si din cauza ca una are rotile mai adunate adica puntea fata si spate sunt mai pe mijloc
iar unele masini nu pot vira mult pentru ca producatorul a impus o "limita" de virare pentru a nu lovi cu roata in tabla.

1 răspuns:
| Cleo96 a răspuns:

Telescoapele mașinii /disc