| gtr2rr3 a întrebat:

Funda!
Salut! Am un sistem de camera 1000w și as vrea sa știu dacă pot sa iau bocele sa le leg la masina? Adică sa nu cumpăr un subwoofer...
Dacă pun așa boxele se simte diferența? Sau trebuie neapărat stație?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu 100W demolezi locuinta, cu 1000W demolezi cartierul!
Unde vrei sa pui instalatia?

Un sistem de camera (2+1) este format din doua boxe fata (stanga-dreapta) identice + 1 boxa centrala (subwoofer).
La unele sisteme 5+1 (home cinema) mai pot fi si doua boxe diferentiale in spate (stanga-dreapta) + o boxa de corectare (centru-spate).
Fiecare sistem vine si cu boxa subwoofer si amplificatorul necesar pentru fiecare boxa.

Rolul boxei subwoofer este emiterea sunetelor joase (basi si sub-basi), restul boxelor fiind folosit doar pentru sunetele medii.
Daca legi doar difuzoarele stanga-dreapta, atunci vei auzi mai ales sunetele medii, "ca din cutie". Daca reglezi mai tare sunetele joase (din reglajele de ton) atunci risti sa arzi boxele de medii cu semnalul electric a basilor, care nu prea se aud, dar au putere mult mai mare cat rezista acele boxe de medii.

| danutzu96 a răspuns:

1. Ma indoiesc ca un sistem de camera are puterea aia.
2. Iti trebuie neaparat aplificator pe masura + (daca boxele chiar au puterea spusa de tine ) inca o baterie.

| DjSannan a răspuns:

Nu o sa simti nimic iti trebuie un amplificator de masina si ceva boxe bune cat de cat sa sa simti acel sistem