| Num3Ascuns a întrebat:

Fundaaaaaa! Deci din cat am observat eu un motor de tras(de capacitate mare) are aproximativ puterea unuia de viteza (care are de 3 ori mai mica, capacitatea)si aproape acelasi consum! Deci aproape aceeasi putere si consum dar o diferenta mare de capacitate! Motorul care trage ia aproape aceeasi capacitate de carburant dar de ce ia cu mult mai mult aer?

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Pt ca un motor cu capacitate mai mare are mai multi cai putere si se stie ca se cupleaza la camioane, locomotive, tractoare...asa avand puterea de a tracta remorci grele, vagoane... Ia mai mult aer deoarece are nevoie mai mult pentru ca capacitatea e mult mai mare, daca era mai mica lua mai putin.