| alexdan11 a întrebat:

Vreau sa cumpar o masina inmatriculata in 2012 la care proprietarul a recuperat taxa de prima inmatriculare. Daca cumpar masina mai trebuie sa platesc vreo taxa sau taxa de mediu? Raspundeti urgent! Dau FUNDA! Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa platesti timbrul de mediu si, dupa caz, ITP, RCA, numerele de inmatriculare, impozitul pana la sfarsitul anului si rovignieta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da trebuie sa platesti timbrul de mediu.

pe langa asta mai platesti RCA, identificarea RAR, numerele noi daca e cazul, taxele de inamtriculare si certificat la cec

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca doresti sa inmatriculezi masina pe numele tau, sau sa transcrii actele (daca e inmatriculata in acelasi judet), trebuie sa achiti tu timbrul de mediu, sa faci identificarea la RAR si restul demersurilor pana se scrie in cartea de identitate a masinii numele tau, si se elibereaza certificat de inmatriculare pe numele tau.
Odata ce se schimba proprietarul din certificat, RCA-ul nu mai este valabil si esti obligat sa faci altul, chiar daca cel vechi nu a expirat.
La eliberarea unui certificat nou, daca ITP-ul este facut de mai mult de nu-stiu-ce interval, trebuie sa treci testele ITP la RAR, care sunt mai severi. Sfatul meu este sa faci ITP-ul la o statie normala din service, daca se apropie acel termen, inainte de a incepe demersurile pentru inmatriculare.
Daca doresti sa ocolesti achitarea timbrului de mediu, poti face un contract de vanzare-cumparare cu vechiul proprietar, in baza caruia el o scoate de la impozit, iti da certificat fiscal si o poti trece la impozit pe numele tau, apoi faceti un contract de comodat pe o perioada determinata (eu de exemplu am facut pe 20 de ani), prin care ti se acorda drepturi depline asupra autoturismului, atat de utilizare, cat si de raspundere in fata autoritatilor.
Foarte important, daca alegi varianta cu comodatul:
-uita-te mai intai la polita RCA pentru a vedea costul ei; daca e un proprietar tanar sau are multe daune in trecut, asigurarea va fi foarte scumpa, de exemplu pentru un tanar de 23 de ani, depasesti 1000 de lei pe an cu aproape orice masina;
-sa nu completati certificatul la sectiunea "Instrainat catre... la data...", altfel nu mai ai drept de a circula cu acel certificat decat 30 de zile.