| PoisonKiss a întrebat:

m-am gandit sa imi cumpar un motor/scuter am 16 ani
imi trebuie ceva permis sau? care sunt conditiile?

Răspuns Câştigător
| ђคгยкค a răspuns:

Pentru a conduce un scuter trebuie sa ai minimum 16 ani impliniti. Daca nu esti posesorul unui permis de conducere, il poti 'incaleca' pe drumurile publice numai daca ai absolvit un curs de legislatie rutiera in cadrul unei scoli de soferi autorizate. Acest curs dureaza in jur de 14 zile si costa intre 200 si 250 de lei.
Vehiculele de acest fel trebuie inregistrate la primaria de domiciliu care elibereaza un numar de circulatie. Pentru inregistrare e nevoie de o cerere tip, plata unei sume de 26 de lei (la taxe) si o copie dupa actul de identitate. In cazul in care scuterul nu este nou, pe langa actele de mai sus, se va completa si o declaratie pe proprie raspundere in care se precizeaza ca vehiculul este in stare buna, ca nu a mai fost inregistrat si ca orice schimbare de proprietar va fi anuntata.

8 răspunsuri:
| michael5813 a răspuns:

Din cate am inteles de anul viitor va fi necesar un permis si pentru scutere sau mopede indiferent de varsta sau capacitatea "trotinetei "

| AccountDeleted a răspuns:

La motocicleta iti trebuie permis, La scuter nu iti trebuie, decat casca sa ai... Am niste prieteni care au scuter si se plimba prin Brasov!

Răspuns utilizator avertizat
| FitMonkey a răspuns:

Pana acum era de ajuns atestatul. acum degeaba iti mai faci ca de anul viitor intra in lege permisul A1

ce trebuie sa ai sa fii cu acte in regula:
permis A1
numar de inmatriculare, talon
asigurare
casca logic, noaptea vesta faruri etc. bft!winking

| PoisonKiss explică:

Dar care este capacitatea maxima?

| zolotovicidragos a răspuns:

Dapinde de cat este motorul daca espe pese 45 cm cubi iti treebuie permis.eu am un atv de 125 cm cubi si nu am perimis dar eu stau la tara nu imi trebuie:p...primesc fundita?

| Ciprian_Grosu_1980 a răspuns:

Iti trebuie sa absolvesti legislatia rutiera iar de la 1.01. 2013 iti trebuie permis categoria A1