| anonim_4396 a întrebat:

Imi ziceti si mie va rog ce insemna fiecare litera de pe cutia automata de la masini? Funda+vot!

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Unele dar nu toate au optiune S de la Sport si in rest toate au R adica reverse care este marsarierul. Cele automate au:
P care este parca
N este neutral
D este drive

Cele manuale 1, 2... pana la cate viteze are masina care reprezinta treapta de viteza in care esti, a intaia, a doua si tot asa, si cele cu diferential daca nu au maneta diferita pentru diferential au tot pe schimbat-orul de viteza, apesi pe un buton separat si impingi in jos spre podea de schimbat-or si au L si H adica Low si High pentru treapta de sosea sau High este pentru off road, pentru treapta de forta. Numai la Hummer H 2 modelul 2007-2009 la nici o alta masina mai gasesti un SSl pe cutie care inseamna Super Sport Line care ii coboara garda de la sol si o face mai sportiva. De obicei la nici o masina cu garda adaptiva nu ai asta pe schimbat-or dar la acel model de Hummer este. Dupaia au vazut si ei ca este o prostie si au renuntat la idee la inceputul lui 2009 prin februarie decat 5 luni au fabricat asemenea masini si au pus putonul pentru garda adaptiva in bord!

1 răspuns:
| Trefla a răspuns:

P-Park
R-Reverse
N-Neutral
D-Drive
si optional
S-Sport
Si unele mai au si schimbat-or de viteze fara ambreiaj(in sus si in jos sau doar 2 viteze)