| ExprimareLibera a întrebat:

Între ce turații poți ține un Focus 1.6 Diesel? Care ar fi turația optima?
Turbina intra imediat ce pornești motorul sau doar la anumite rpm?

Răspuns Câştigător
| DryIce a răspuns:

Trebuie tinut pe drum drept la 2k ture si daca e panta la 2, 5/3k ture. Sa nu scazi sub 2000 ca infunzi turbina. Ea intra incet de la 1800rpm si tare de la 3000rpm. Asadar pana la 3k e geometria variabila si de la 3k e turbo adevarat adica toti caii. Poti merge cu ea pana la 3, 5k /4k. Sa nu treci de 4k.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe la 2000, ca sa fii sigur, si schimbi dupa 2500, ideal 3000, chiar 3500.
Ca sa nu infunzi turbina (si nu numai), trebuie sa te folosesti de puterea motorului. Deci, un demaraj cu schimbat pe la 4500 e chiar recomandat, macar un sfert din timpul de condus.

| Sofer a răspuns:

Un motor cu turbo intotdeauna sa nu mergi subturat sub 2000 ca infunzi turbo. Un mers normal turatia e 2500 rpm atunci schimbi vitezele mai dai cate o forja din cand in cand peste 3000 rpm. Importamt si alimentarea sa nu te zgarcesti sa nu bagi motorina si sa mergi cu becul pe rosul.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ai cuplu maxim de la 1700 rpm la 2500.
Deci poti schimba linistit la 2000.
putere maxima ai la 3500, dar asta doar cand este nevoie.

http://www.turatii.ro/2006/12/30/cum-conducem-daca-motorul-e-diesel/