| emoboy a întrebat:

La mobra hoinar(2 timpi)racirea este pe aer! Racirea se face din mers! Daca motorul nu se raceste si fierbe, se opreste? Sau se caleaza?

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Motor calat de la temperatura nu am auzit in viata mea. La hoinar racirea eeste atat de bine pusa la punct incat nu se va oprii nici o-data motorul din aceasta cauza, in plus nici nu ar avea cum fiindca nu are senzor de temperatura sa se opreasca, in cel mai rau caz ar exploda (Nu te gandii ca sari in aer o explozie de motor mai ales monicilindri adica destul de,, cuminte").

Stefan
| Stefan a răspuns:

Motoreta Hoinar are un motor monocilindru in doi timpi, cu racire fortata cu aer. Nu are cum sa fiarba motorul pentru ca racirea nu se face cu apa sau lichide de racire.Nu am auzit nici un caz prin care motorul de la aceasta motoreta sa se caleze, pentru ca prin constructia are un sistem de racire foarte bine pus la punct.