| BomboDinCongo a întrebat:

Mașină nouă românească sau rablă din Occident?
Cu alte cuvinte,Dacia by Renault sau Opel,VW, Ford la mâna a doua?
Dacă ați vrea să vă cumpărați o mașină și ați avea undeva în jur de 10000euro,ați prefera să vă cumpărați o Dacie Sandero,Duster,Logan nouă sau să vă duceți,ca tot țăranul, în Germănica să vă luați Bmw din 2000?
Pentru că am văzut în trafic foarte multe mașini vechi aduse de afară,multe cu numere de Bulgaria.
În primul rând,nu cred că merită să-ți cumperi mașină din Germania(spun Germania fiindcă așa e moda acum).
Drumul te costă, să zicem vreo 500 euro. Apoi,nu știi sigur dacă găsești ceea ce cauți și te poți întoarce în țară fără mașină,caz în care pierzi mulți bani.
După cum probabil știți,multe Autohaus-uri de acolo au proprietari indieni(indieni mai de pe la noi,adică rromi).
Chiar a fost recent un reportaj la PRO TV despre țiganii din Timișoara care s-au îmbogățit din așa ceva.
Eu unul n-aș avea încredere să-mi cumpăr mașină la mâna a doua.
Dacă am bani să-mi iau mașină nouă îmi iau,dacă nu-mi pot permite,mai bine îmi văd de treaba mea.
De obicei,cine își cumpără mașină din Vest când vine în țară,bagă o groază de bani în ea(schimbă distribuție, amortizoare etc)..de multe ori,schimbă aproape tot,mai ales că de la timp și nemții s-au prostit și vând mașini cu diferite probleme ascunse.
Concret, am un vecin care și-a adus o Astra 1.7 din Germănica,a luat-o foarte scump și când a venit cu ea în țară,după câteva săptămâni, a băgat aproape 2000 euro în ea.A schimbat distribuția, injectoarele și multe altele.
Eu m-am uitat pe câteva siteuri de mașini la mâna a doua în Germania și mi s-au părut că sunt prețuri foarte mari.
De exemplu:
VW Bora 1.6 automatik -7.490 EUR
EZ 02/2004
67.500 km
Benzin
75 kW (102 PS)
Automatik
Eu am un Logan pe benzină cumpărat de nou acum 5 ani și țin foarte mult la el. Are aproape 200000 km la bord și n-am avut probleme cu el,sunt mulțumit de mașină.
Bineînțeles, am îngrijit-o și i-am făcut toate reviziile la timp.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Pai asa e, orice masina noua chiar daca e romaneasca si mergi cu grija fara sa prinzi toate gropile nu ti se strica nici-o piesa o viata intreaga. Cei care zic ca masina are probleme nu o ingrijeste corespunzator.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat