| adria1967 a întrebat:

Marti am examen auto la traseu. E a n... oara. Am emotii foarte mari de pe acum. Cand sunt la sedinte auto ma simt stapana pe masina, cel putin asa simt eu nu am emotii deloc, dar cand sunt la examen o dau in bara. Ce sfaturi imi puteti da sa scap de emotiile astea?

Răspuns Câştigător
| stealthb a răspuns:

Trebuie sa te relaxezi. Conduci exact ca atunci cand esti cu instructorul. Politistul doar sta si te evalueaza. Trebuie sa fii stapana pe tine pentru ca va trebui sa conduci si singura candva. Conteaza si atitudinea politistului, la mine a fost foarte de treaba si intelegator... dar am si condus bine big grin Succes!

78 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am luat sala cu 26, 25 teoretic eram pregatita, practic incepeam sa tremur. Mi-am luat niste ore suplimentare de conducere cu un instructor foarte bun, calm si care imi explica orice, era si profesor de legislatie si abia atunci am inteles si micile greseli pe care nu le observam si nu mi le spunea nimeni.am facut cu el la recomandarea prietenului meu si a avut dreptate desi la inceput am fost cam incapatanata. pe instructor/profesor il cheama Stoica Marius si e de la biditrans din brancoveanu/oltenitei e super si chiar ii multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema ca si tine de fiecare data iau sala dar cad la oras. La sedinte auto conduc foarte bine dar o dau in bara la traseu. Incerc sa imi controlez emotiile dar nu reusesc. Mi s-a spus ca totul e de la increderea in mine, trebuie sa am mai multa incredere ca voi reusi. imi poti da un sfat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astazi am avut si eu traseul la Constanta. big grin L.am luat din prima. Si Sala la fel, cu 26. Sunt mandru. Dar nu aveti de ce sa va fie frica, nu este greu. Tot ce trebuie sa faci este sa te relaxezi. Examinatorul iti va spune intotdeauna din timp pe unde o vei lua si toate miscarile de asemenea, deci ai suficient timp sa te gandesti ce miscari faci, sa apreciezi si sa te pregatesti. Acum, depinde si de politist, sunt multi care se iau dupa fata ta si daca esti putin mai colorat, ai pus. o, chiar daca ai parcat bine, mergi bine cu spatele, esti prudent, tot iti gasesc ei ceva si te pica. Chit ca te pune sa parchezi de 3 ori si ai facut perfect, te pune pana gresesti. Dupa cum zice toata lumea. relax. M.am mai intalnit azi prin parcarea aia cu colegi ce ma intrebau: "Bai frate, ai luat ceva? Pastile?" Nu! Trebuie sa fi stapan pe tine. Daca nu esti convins ca. l iei. mai bine il amani pana te simti tu in stare. Decat sa dai sala aia de 100 de ori. Mai platesti si taxa aia de examinare 10 lei.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astazi am avut si eu traseul la Constanta. big grin L.am luat din prima. Si Sala la fel, cu 26. Sunt mandru. Dar nu aveti de ce sa va fie frica, nu este greu. Tot ce trebuie sa faci este sa te relaxezi. Examinatorul iti va spune intotdeauna din timp pe unde o vei lua si toate miscarile deasemenea, deci ai suficient timp sa te gandesti ce miscari faci, sa apreciezi si sa te pregatesti. Acum, depinde si de politist, sunt multi care se iau dupa fata ta si daca esti putin mai colorat, ai pus.o, chiar daca ai parcat bine, mergi bine cu spatele, esti prudent, tot iti gasesc ei ceva si te pica. Chit ca te pune sa parchezi de 3 ori si ai facut perfect, te pune pana gresesti. Dupa cum zice toata lumea. relax. M.am mai intalnit azi prin parcarea aia cu colegi ce ma intrebau: "Bai frate, ai luat ceva? Pastile?" Nu! Trebuie sa fi stapan pe tine. Daca nu esti convins ca.l iei. mai bine il amani pana te simti tu in stare. Decat sa dai sala aia de 100 de ori. Mai platesti si taxa aia de examinare 10 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am dat si eu traseul de curand si am picat "cu brio". Am avut emotii dar nu exagerate. Am plecat in traseu destul de increzatoare, insa dupa putin timp am facut o depasire si nu am pastrat distanta laterala suficienta. Era un imbecil pe mijlocul drumului (o singura banda pe sens) si mai avea si usa deschisa iar el statea in usa. Dupa mine nu a fost chiar asa aiurea depasirea mea, aveam controlul masinii, si nu aveam viteza, insa politistul a zis ca ce vreau sa-l iau pe capota? si a pus frana. Mi-a mai dat insa o sansa si m-a lasat sa conduc mai departe, insa asta nu a mai contat pentru mine. Mi-am dat seama ca am gafat si de acolo mi s-a rupt firul. Au inceput sa imi tremure genunchii si cu greu am reusit sa mi stapanesc. Asa ca am facut mai departe greseli mici dar destule: am uitat sa semnalizez in giratoriu, la mersul cu spatele am mers vreo 30 m ok dupa care mi s-a parut ca ma departez prea tare de trotuar si am dat dreapta dar putin cam tare si a fost gata, si din astea. Nimic grav dar s-au adunat. Nu pot sa-i reprosez politistului totusi ca -a picat. A avut dreptate, dar nu mi-a venit bine. Vreo saptamanami-a fost tare greu sa ma gandesc ca am ratat, m-am simtit ca o scolarita care a ramas corigenta, situatie cu care nu sunt deloc invatata. Am fost mereu printre primii la toate examenele, am reusti in tot ce mi-am propus pana acum asa ca mi-a fost greu sa accept ca am picat. Mi-a fost ciuda pe mine de fapt si atat. De astazi intr-o saptamana ma duc sa ma reprogramez. Spre ca de data asta sa imi stapanesc emotiile ceva mai bine. Stiu ca pot sa il iau, masina o stapanesc, ma simt bine la volan, imi place sa conduc, iar instructorul meu care e de nota 20, mi-a spus clar ca trebuie doar sa fiu calma sa nu ma grabesc pentru ca in rest e ok. Asa ca nu imi ramane decat sa ma joc cu psihicul meu happy sa imi iau curaj si sa dau iar. Sa imi tineti pumnii. Va anunt cand il dau ce am facut, dar oricum de renuntat nici nu voi renunta si daca voi pica si de data asta, desi sper sa nu fie cazul.

PS in ce priveste calmantele nu va sfatuiesc! Stiu ca o singura data in viata mea, prin liceu am luat o jumatate de tableta de calmant si am fost zombii vreo 2 zile! Mai bine un ceai de tei sau ceva de genu, dar cu tabletele nu va jucati. S-ar putea sa va diminueze viteza reactie si e grav!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu dau examen acu in 06. 04. 2010 adica peste doar 5 zile si nu am emotii deloc chiar conduc de la 16 ani dar oricum stiu ca e diferit.Ma duc sa iau carnetul nu sa dau un examen big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut la toti! Eu am luat sala din prima cu 22 de puncte anul trecut, dar am picat la traseul pe buna dreptate, neacordare de prioritate sad mi-a apasat militianul frana, asta inseamna 21 de puncte, deci te da jos din masina, dar pe mine nu m-a dat, am continuat, am mers destul de bine, iar la final imi zice: imi pare rau, neacordare de prioritate, RESPINS crying, muream de ciuda, pentru ca din cauza emotiilor, m-am grabit sa traversez intersectia, si nu l-am observat pe boul ala care venea din sens opus, avea si viteza mare cam 70 km/h, in fine, de atunci pana acum am avut 2 esecuri, am picat sala de 2 ori, odata cu 20 de puncte si odata cu 21, pur si simplu ghinion, iar de data asta am luat sala cu brio, 25 de punctehappy inca mor de ciuda ca n-am facut 26. luni am traseul 19. 04. 2010, am emotii foarte mari, dar am incredere in mine, conduc mai bine, am facut niste ore suplimentare saptamana asta, si sper sa fiu fresh luni, si sa iau plasticul ala big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ASA eram si eu dar mi-am zis de ce sa imi fie frica sau sa am emotii la urma urmei ii doar un examen.Trebuie sa iti inchipui ca politistul este intructorul si sa te gandesti la cvea frumos.Si cel mai importat distreazate ca nu te omoara nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi chestie mi s-a intamplat si mie azi cu prioritatea si dupa m-a mai pus sa conduc, sa fac laterala, totul mi-a iesit perfect si m-a respins. Doar ca la mine chestia cu prioritatea e ca m-a pus sa fac dreapta pe o strada, avand galben intermitent, iar eu m-am asigurat si am inceput virajul, si cand sa intru pe strada mi-a apasat frana ca daduse drumu la semafor alora care faceau stanga...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astazi am picat si eu a 6-a oara... 2 ori sala si 4 ori traseul.Nu am dat traseul din noiembrie pentru ca a fost zapada si eram convinsa ca nu il voi lua, iar pauza asta fara condus si-a cam spus cuvantul astazi. Mai pot s dau de 2 ori si imi expira scoala. De 2 ori am incercat sa dau bani insa cred ca nu ajungeau unde trebuie. Adica daca il luam pe bune, lua instructorul banii. Asa ca m-am decis de banii aia sa mai fac ore suplimentare sau sa fac din nou scoala. Emotii mari la traseu aveam primele dati, acum stau destul de relaxata pentru ca ma gandesc ca nu e un capat de tara daca nu il iau. Pot sa mai dau de cate ori " nu vrea" ca sa spun asa. Daca nu o sa il iau in astea 2 dati, o sa incep o noua scoala pe o alta masina cu servodirectie ca mi-am cam rupt mainile ce-i drept. Nu stiu cum trebuie sa arati ca ai ambitie. Am masina de cand am inceput sc de soferi. Asta era un motiv destul de bun ca sa il iau. Cred ca doar noroc ne lipseste...
PS. scuze pentru ditamai "romanul". Mi-am spus si eu of-ul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine a fost prima data cand am dat am luat sala cu 25 din prima dar la traseu mai greu, eram foarte sigur ca iau am condus bine cam tot examenul si la sfarsit cand sa ajung o intersectie trebuia sa merg inainte nu aveam niciun indicator crezand ca cei din dreapta au oprire mi am continuat drumul exact atunci intrand in intersectie o alta masina examinatorul facandu i semn conducatorului am zis taci ca e de bine dupa ce trec de intersectie politistul intoarce capul si vede la ceilalti indicatorul si respectiv drumul cu prioritate am zis ca am pus o mi a zis ca trebuia sa dau prioritate am mai mers putin si respins si acum imi rod unghiile ca poate opream atunci acum il aveam asta e ma programez de acum peste 7 zile si sa vedem ce o mai fi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cu instructorul nu conduceam deloc bine ma seca fa aia fa aia... cand a venit politistul ma simteam parca eram singur in masina, oleaca emotii da oricum mai bine de 10 ori decat cu intructoul. l-am luat din prima fara interventii. succes celor care urmeaza sa dea!( mergeti si voi pe la biserica daca vreti sa luati, nu va bazati pe bani!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am revenit! eu sunt cel cu commentul de pe data 17. 04. 2010. Deci! dupa cum v-a spuneam, aveam de dat examenul (orasul) pe data de 19. 04. 2010, si l-am picat pentru a 2 oara. habar n-am ce DRACU a fost cu mine in ziua aia, ca nici acum nu pot sa-mi explic cum naiba a trebuit sa-mi apese gaboru de 3 ori frana, si asta nu pentru ca eram prost si nu am acordat prioritate, ci pur si simplu nu apreciam bine distanta, fata de drumul prioritar care urmam sa intru,(cu toate astea am constatat ca instructorul meu era prost bata, se asigura in locul meu, mai mereu cu piciorul pe frana etc, deci instructorul in loc sa ma invete mai rau imi facea pentru ca ma dezorienta (idiotul) what ever, cu toate astea vreau sa mentionez ca nu m-a dat jos din masina, la interventiile lui, RECUNOSC CA AM DAT SPAGA, SI ASTA SUNT SIGUR CA BANII AU AJUNS LA GABOR! pentru ca banii i-am dat printr-o persoana de incredere. deci in concluzie daca nu sti sa conduci poti sa dai si 2000 de euro ca nu vezi nici un carnet! deci ca sa stiti cum e treaba cu "SPAGA" deci daca esti bomba nu vezi nici un carnet. am luat sala din nou cu 24, si saptamana viitoare am orasul! deci voi face 2-3 sedinte cu instructorul asta care am vb sa dea spaga, deci DAU SPAGA! recunosc, si sper ca de data asta sa-l iau. VA ROG SA NU MA INTELEGETI GRESIT, PENTRU CE-I CINSTITI, DAR ASTA ESTE TARA IN CARE TRAIM PLINA DE CORUPTIE, AS PREFERA SA FIE TOTUL CINSTIT

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-am luat, hahahabig grin bafta tuturor,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am picat a-3a oara la traseu...sunt demoralizata total, vreau sa precizez ca ultima oara nu am avut aproape deloc emotii, am fost foarte atenta, m-a purtat prin oras o jumatate de ora fara sa imi calce frana. o singura data m-am grabit sa fac stanga in intersectie si cica "nu am acordat prioritate celui care venea din fata". nu am incurcat cu nimic circulatzia, mi-a mai spus apoi ca nu pastrez distanta dintre autovehiculele din dreapta parcate sau stationate pe trotuar si daca nu ma simt in stare sa astept in spatele lor pana circula masinile din sens opus. Dupa parerea mea, cred ca conduc destul de bine dar cum spunea dariatimofte mai jos, am impresia ca e strada prea mica si trebuie sa merg cat mai in dreapta sa nu ma lovesc de masinile care circula sigh vreau nenorocitul asta de permis! deoarece, sincer imi este rusine fata de parintzi sa le spun de fiecare data plangand "n-am luat","n-am luat" si fata de prieteni care au dat si au luat din prima, ma simt ca o ...proasta:-

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu dau pe 22 iunie traseul la slatina si nu stiu ce sa fac crying

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astazi (21 iunie 2010) am dat si eu sala am luat cu 25 pct si urmeaza traseul pe 30 ramane de vazut cum o sa fie, o sa revin! Am intrat aici deoarece multi prieteni imi spun ca o sa pic din cauza emotiilor si deja "baga" frica in mine nu o sa mai vorbesc cu ei pana pe 30 sa vedem ce poate sa imi faca "ala" ca la furat nu ma duc! Bafta tuturor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am dat si eu traseu si va pot spune ca am dat de un politist foare jegos.am mers 5 metri si mi-a spus ca am 16 puncte si am mers doar drept nimic altceva. dupa care aveam limitare la 30.si mi-a spus ca merg cu viteza mica nejustificata. dupa aia ca nu am condus ecologic autovehiculul si nu l-am ambalat nu am pus frane si nu am accelerat am mers ca la carte infine. un spagar nesimtit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am dat de 3 ori sala, am luat cu 25, 23, 22 si de fiecare data l am cazut. Prima data pentru neacordare de prioritate, a doua oara pentru nesiguranta in trafic, iar ultima data pentru ca am intrebat la un semn,, obligatoriul dreapa,, pe unde sa o iau, iar el mi a raspuns prins stanga, iar eu m am oprit in intersectie. Mai conduc masina fara permis din cand in cand, o sa mai fac cateva ore in plus dpa ce iau iar sala,, si cred ca o sa i au 2 pastile de MAGNE B6, pentru ca si a treia oara cand a venit politistul catre masina mi s-a facut rau... fix pix bacalaureatu sau o sendtinta de condamnare... totusi nu mai vreau sa circul fara permis, ca intr o buna zi as dori sa fiu judecator iar o pata pe cazier mi ar spulbera visul. Foarte interesant ii ca, cand conduc singur, cu tata sau cu instructorul sunt pe deplin capabil de masina si nu am emotii. Cred ca am fobie de examinatori auto,,, daca nu l iau de data asta, cred ca ma sinucid tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am luat permisu din 2 pe data de 14. 09. 2010 happy si sunt foarte fericit bafta tuturor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am miercuri examenul auto la traseu, e pentru prima oara cand il sustin.si eu sunt sigura ca o sa am emotii, dar eu o sa ma rog la DUMNEZEU, si sunt sigura ca o sa ma ajute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va puteti ruga la Dumnezeu cat vreti. degeaba. trebuie sa fiti capabili si sa aveti incredere in voiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat costa sala a 5-a oara?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da banii si treci fara putine sanse sa iei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru anonim
ai mers inapoi in panta?! si ai picat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tre sa dau sala si am emotsi raucrying am picat o data si maine dau a2a oara. m-am pregatit.si prima data m-am pregatit ff bine dar nu stiu emotsile au pus stapanire pe mine si nici acum dupa 1 luna nu`mi aduc aminte ce intrebari mi-au picat la examen.si am asa o teama pentru mainecrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa ai emotii la examen