| Andrei_Denis_1998 a întrebat:

Martor egr Ford focus 18 tdci 2006. Ce înseamnă? E problema gravă?

Răspuns Câştigător
| AndreiNM777 a răspuns:

Egr = valva recirculare gaze. ajuta la depoluare. cand e deschisa o parte din gazele de esapament ajung in admisie pentru a fi rearse. cand e inchisa masina merge normal si polueaza.
depinde cum e in momentul in care da eroare.
daca sunt probleme cu sondele lambda poate sa creasca consumul cu 0.5L/100km

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu exista martor EGR.
Martorul motor are o infinitate de semnificatii, acestea se vad sub forma de coduri de eroare, la diagnoza.