| florin27 a întrebat:

O cunostinta din Italia vrea sa-mi daruiasca un Golf 4 neimatriculat in Ro motor 1600 benzina euro 2 din 1999.Cam cat mar costa sa o inmatriculez? multumesc

Răspuns Câştigător
| NotoriusBIG a răspuns:

Salut.Taxa este nici mai mult, nici mai putin de 1435, 50 euro(actuala taxa) sau 6123, 13 RON. Daca masina nu are prea multe dotari poti face o depreciere care mai scade din taxa, dar la 1999 nu prea cred ca ai putea deprecia ceva.Bafta!

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

6000-7000 de lei pe aici se invarte toata treaba, dar mai bine ii spui sa iti trimita cu asigurare si tot platit acolo si mergi asa cu masina, la fiecare 2 ani te mai duci in Italia si mai platesti ce ai de platit si iesi mult mai ieftin sau o imatriculezi pe Bulgaria! Este o masina cam veche, care nu stiu in ce proportie isi merita banii!

regis
| regis a răspuns:

2300-3000 de euro, depinde de luna in care a fost inmatriculata si de luna in care vrei sa o inmatriculezi in Romania.
Exista o varianta mai simpla, insa trebuie sa te grabesti, pana nu se schimba legea. Adu urgent masina in tara, fa-i CIV-ul si toate alea si vorbeste cu un avocat. Nu trebuie decat sa depui dosarul la inmatriculari la Politie, care ti-l vor respinge pe motiv ca nu ai platit taxa de poluare. In baza acestui refuz, ii dai in judecata. Pe perioada procesului scoti numere rosii (in unele judete se dau atatea seturi cat dureaza procesul, in altele doar trei luni), iar dupa finalizare o inmatriculezi definitiv.
In cazul in care castigi procesul (ai 99% sanse), Politia va fi obligata sa iti inmatriculeze masina fara plata taxei de poluare, iar in cazul in care pierzi practic pierzi doar cheltuielile de judecata, care nu sunt asa de impresionante incat sa nu merite riscul.

| sebbyS a răspuns:

Costa mult! Si tata vrea dar inca nu a reusit. vreo 3-4 mii de euro. Iati de aici imatriculata ca n-ai treaba.

| ihategipsy a răspuns:

Las-o inmatriculata pe Italia si eu am un golf 3 vr6 capacitate 2800 cm am inmatriculat-o pe bulgaria pentru ca taxa de imatriculare depasea de 2 ori suma cu care am achizitionat masina,si asa nu circul mereu cu ea decat la competitii ca consuma mult, cea mai buna solutie las-o pe Italia sau iti faci acte pe bulgaria, multa baftahappy