Întrebare recomandată | Al999 a întrebat:

O masina declarata dauna totala poate sa mai fie dupa aceea inmatriculata?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar daca este complet reparata si trece inspectia de la RAR-ul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In Romania, la legile actuale, da.
In alte tari, nu.

| relian a răspuns:

Normal ar putea,daunele alea sunt de fapt calculate de companiile de asigurare care calculeaza cam cat este dauna si dupa spune nu se mai merita sau merita reparata,dar asta in cei priveste pe ei,adica nu mai merita reparata ca costul este f mare si nu are rost sa se mai complice cu acea masina,asa ca o declara total losst si o vand ca fier vechi,ori ca piese etc,sau ca ce o mai fi.
Cel mai indicat este sa cauti in tara in care locuiesti daca masinile cu titulatura aia pot fi reparate si inscrise,fiecare tara are legile ei.

Orice masina se poate repara,indiferent ce dauna ar avea, chestia este de acte, cred ca este un singur caz in care nu o mai poti inscrie, dar cum am spus trebuie sa te informezi ce titulatura au masinile ce nu mai pot fi inscrise.
Banui ca tu asta ai si intrebat de fapt pe aici laughing dar cel mai indicat este sa cauti undeva la o sursa sigura, adica ce spune legea, asa stii daca sa cumperi acea masina sau nu.

| Panamax a răspuns:

Sunt pline strazile de asa ceva.Nu se face niciun Rar.

| Robby_Robert_1996 a răspuns:

Legislația e atât de tâmpită încât nu face diferența dintre o daună totală (mașina făcută bucăți) sau daună totală economică(prețul reparației e mai mare decât prețul mașinii). Pentru câteva explicații suplimentare las un link. Nu consider reclamă. https://youtu.be/bQxisXn-5I8

| Abcdefghjlmnoprssttuvxzwabcdefghjklmnoorstuvxz a răspuns:

O mașină cu dauna totala poate sa mai fie înmatriculată daca o repar eu