| anonim_4396 a întrebat:

Pana la ce data spune legea sa ai anvelope de iarna? Sau nu exista o data specificata si Daca ninge tu trebuie sa ai anvelopele de iarna?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In legislatia rutiera nu exista prevazuta o anume data. Obligativitatea anvelopelor de iarna este pentru circulatia pe drumuri publice cu zapada, gheata sau polei, indiferent de data calendaristica.

| mgtow a răspuns:

Tinele pana la sfarsitul lunii aprilie pentru ca iar te vei trezi cu iarna in cap fara sa stii.

| 0rlando a răspuns:

Utilizarea cauciucurilor de iarnă, nu este condiționată de o anumită perioadă de timp, ci doar de starea carosabilului.

Nu contează data, dacă circuli pe un drum acoperit cu zăpadă sau polei, ești obligat să ai anvelope de iarnă.

Dacă de exemplu în luna august ești pe undeva pe la munte, Transfăgărășan sau mai știu eu unde, ești obligat să ai anvelope de iarnă.

evenso
| evenso a răspuns:

Indiferent ce data este, daca ninge trebuie sa ai anvelope de iarna.

| JulyStorm a răspuns:

In teorie, anvelopele de iarna sunt obligatorii cand mergi pe drumuri acoperite de zapada, gheata sau polei.
Cum iarna s-a cam dus de acum, le poti schimba linistit, dar ai putea sa mai astepti vreo saptamana, doar ca sa fii sigur. La mie in oras, acu' trei zile, pe ninsoarea aia crunta, stateau niste bulangii cu cascheta la controlat de cauciucuri.

| Catabossul a răspuns:

Pana in 31 marite cam asa

| Rotax122 a răspuns:

Trebuie sa ai masina echipata cu anvelope de iarna atunci cand temperatura de afara este sub 7 grade. Sper ca te-am ajutat happy