| Calin_9564 a întrebat:

Pe golf 4 1.9TDI 90cai 5+1trpte se poate pune o cutie de viteze cu 6+1?

1 răspuns:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu. Nu ai cum sa o adaptezi pe motorul ala, nu se potriveste pe suporti, unde intra planetara in cutie este mai ingusta cea cu 6+1 trepte, cea mica cu 5+1 este mai larga in zona aceea deci si planetare schimbate, trebuie timoneria schimbat este mai scurta la cea cu 6+1 si nu stiu cum ii modifici rapoartele ca sa nu strici echilibrajul motorului cu una de 6+1... este foarte greu sa o adaptezi si te costa undeva la 4000 de euro in service. Oricum numai cutia noua este 4310 lei adica 1000 si putin de euro una de Volkswagen 6+1!