| IonutCiobanescu a întrebat:

Sal TPU, imi puteti spune va rog, cum procedez pentru a da permisul de conducere la 16 ani? Unde trebuie sa ma duc,ce acte trebuie sa am la mine,cat costa acest permis, si, cam care ar fi regulile? (Am 15 ani, mi-am luat o masina Microcar, si as vrea la anul sa dau permisul de 16 ani)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 16 ani poti obtine permis de conducere doar pentru categoriile AM, A1 si B1. Se poate ca microcarul sa se incadreze la categoria B1, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
In primul rand va trebui sa urmezi o scoala de conducere pentru aceasta categorie in judetul tau de domiciliu. Scoala se poate incepe de la 15 ani si 9 luni. Dupa implinirea varstei de 16 ani vei sustine proba teoretica (sala) si proba practica (conducerea in oras). Vei afla detaliile necesare la scoala de conducere.

| Violleta2022 a răspuns:

Astea sunt cele 2 categorii pentru care poti spsustine exmaneuld e conducere DUPA implinrea varstei de 16 ani:

Subcategoria AM: Pentru această subcategorie se pot înscrie tinerii cu vârstă minimă de 16 ani care îşi doresc să poată conduce mopede cu două sau cu trei roţi, a căror viteză nu este mai mare de 45 km/h. Un ciclomotor dispune de un motor de până la 50 cm3 şi au o putere de cel mult 4kW.

Subcategoria A1: În mod similar primei subcategorii, se pot înscrie tinerii cu vârstă minimă de 16 ani. Obţinerea unui permis pentru această categorie permite tinerilor în cauza să conducă motocicluri echipate cu motoare cu o capacitate maximă de 125 cm3 şi putere de cel mult 11 kW şi/sau tricicluri a căror putere maximă este de cel mult 15 kW.

sursa: https://www.amsonline.ro/......conducere/

Te poti inscrie sa faci scoala de soferi cu 3 luni inainte sa implinesti varsta de 16 ani, iar examenul de conducere, se da, imediat DUPA implinirea varstei de 16 ani.
va trebuii sa-ti cauti singur, o SCOALA DE SOFERI din orasul tau si dupa inscruerea la ei, iti vreo da ei formulare medicale si pentru permis, care trebuiesc efectuate.
Intre timp, poti sa inveti Legislatia rutiera, fara de care, nu poti sofa, ca nu stii ce sa aplici cand esti in trafic, plus ca, acum ai timp, fiind in vacanta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cauti o scoala de soferi care face categ B1 si acolo te vor lamuri ei cu tot procesul