| SanduDogari2 a întrebat:

Sall, TPU, am o mica problema, este vorba de un Piaggio Liberty anul 2000-2001-2002 de 50cc si am schimbat filtrul de aer sport acum cid accelerez parca se ineaca si nu are putere (cum pot sa reglez carburatorul, o schema ceva o regula? sau cum se face )? Funda

Răspuns Câştigător
| kamikaze325 a răspuns:

Nu am avut scutere dar am lucrat pe carburatoare cu tatal meu si sistemul e acelasi. la carburator ai niste suruburi pe care le strangi sau le desfaci astfel reglezi mixul de aer si carburant care intra in carburator. Din ce spui tu ai amestecul incorect deoare ce ai schimbat fitrul cu unul care trage aer mai mult trebuie sa martesti si fluxul de carburant ca amestecul sa fie echilibrat. se ineaca deoarece e mai mult aer si prea putin carburant! SAU poate ai prea mult carburant nu pot sa stiu sigura daca nu vad dar oricum principiul e acelasi!