| verdikt a întrebat:

ce inseamna Hid la farurile la masina ce este mai exact
si care fel de faruri sunt cele mai rezistente durabile si care vede mai bine halogen xenon led (hid!?!?!? sau alt soi funda

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

HID este un model de becuri 'xenon', din cate stiu eu.
Cele mai rezistente faruri, dupa parerea mea, sunt cele clasice, cu becuri halogene. Cu siguranta e cel mai fiabil sistem, becurile fiind ieftine, si deloc pretentioase.
La instalatia xenon ai mai multe piese care pot ceda, becurile cu LED se pot arde imediat, daca sunt de proasta calitate, sau ai probleme cu instalatia electrica a masinii.
Becurile simple cu halogen, fiind cu filament, nu patesc nimic la mici fluctuatii de tensiune, sau tensiune prea mare.
Nu mai zic de costuri; instalatie xenon sau led nu pui fara 100 de lei, iar piesele de schimb sunt mai scumpe decat tot pachetul (in cazul HID). Pe cand la halogene gasesti becuri de la 15 lei/bucata, si nu au nevoie de alte piese.
La capitolul 'vizibilitate', becurile HID sunt campioane, insa nu ai voie sa le instalezi pe orice masina, trebuie omologate. Iti trebuie faruri special concepute pentru becuri xenon, iar daca nu sunt puse din fabrica, trebuie sa mergi la RAR pentru omologare, altfel, cand esti prins in trafic, ti se va retine certificatul de inmatriculare, vei plati o amenda maricica, si vei avea de mers la RAR pentru a dovedi ca ai renuntat la instalatia xenon, sau pentru a o omologa, daca aceasca corespunde cu normele necesare (fac proba ca la ITP, cu acel aparat pus in fata farurilor).

1 răspuns:
| Radu284 a răspuns:

HID - High Intensity Discharge.