| Anonimul366363 a întrebat:

Salut.
Acum câteva zile am ascultat câteva ore la mașina muzica ( cu motorul oprit) vreo 5/6 ore încontinuu. Am pornit-o la o vreme și a pornit putin mai greu, dar apoi am oprit-o si nu am mai putut-o porni! S-au golit bateriile ( Mitsubishi pajero 2.5 diesel, are 2 baterii)i-am dat curent de la o alta mașina și a pornit, am mers cu ea vreo 1/2 ore iar când am oprit-o tot nu a mai vrut sa pornească, am crezut ca s-au încărcat bateriile la loc. Ajuns acasă am pus o baterie la un redresor de pe o zi pe alta, dar nici atunci nu a vrut sa pornească mașina. Poate nu e bun redresorul, nu stiu, ma puteți ajuta cu un sfat ce as putea face?

Răspuns Apreciat de Editori
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iti trebuie un redresor sanatos, si un multimetru sau voltmetru.
Incarci bateriile pe rand, cate 12 ore la 10% din capacitatea lor (adica 12 ore la 8A, daca ai de ex baterie de 80Ah).
Cu multimetrul verifici tensiunea bateriei inainte, in timpul si dupa incarcare. In timpul incarcarii trebuie sa ai o tensiune intre 12 si 15v (neaparat mai mare decat a bateriei inainte de a fi conectata la redresor), iar dupa incarcare trebuie sa aiba undeva pe la 12, 5v sau pe aproape, deconectata.
Dupa ce le-ai incarcat pe ambele si au peste 12v, le pui pe masina. Daca tot nu porneste, trebuie sa vezi care dintre baterii a scazut repede in voltaj, sa o inlocuiesti macar pe aia.
Daca a pornit motorul, il lasi sa mearga, iar dupa vreo 5 minute masori la bornele fiecarei baterii, sa fie intre 13 si 14.5v. Daca e mai mica tensiunea, inseamna ca ai probleme cu instalatia de incarcare. Daca e mai mare de 14.5, inseamna ca e defect releul/modulul de incarcare, si iti strica bateriile prin supratensiune (le sulfateaza).
P.S.: dupa 5-6 ore de muzica la volum mare, e normal sa se descarce o baterie mai uzata, insa dupa o ora de condus, trebuia sa fie incarcata la loc.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Schimba bateria

| xerxes1 a răspuns:

Trebuie un redresor zdravan nu pocnitori de la Carrefour.

| Claucs a răspuns:

Dat fiind faptul ca ai consumat curent 5-6 ore incontinuu fara sa incarci bateriile, acestea s-au cam dus, s-a dus plumbu'.
Nu ai decat sa iei altele, cred ca poti sa le dai pe ale tale la schimb si iti mai scad aia din pret, la unele noi.