| Erkan_Tarim_1995 a întrebat:

Salut am 13 ani si vreau sa conduc un scuter de 49cc
Se poate sa il conduc fara permis. Dau funda?

Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, poti conduce scutere cu capacitate cilindrica ce nu depaseste 49 cm3 cu categoria AM, incepand cu 16 ani, doar atunci te poti inscrie la o scoala auto

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate, dar numai pe drumuri care nu sunt publice, in curte si pe camp.
Pentru a conduce legal pe drumurile publice acel scuter este nevoie sa ai permis de categoria AM sau A1, acestea se pot obtine doar dupa ce faci o scoala de conducere (o poti incepe la 15 ani si 9 luni) si reusesti la proba teoretica si practica, acestea se pot sustine doar de la 16 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu poti sa vrei dar pana la 16 ani cand iti iei permis AM nu ai voie