| HHTR a întrebat:

Salut, am cumpărat o masina prin credit auto cu numere roșii și nu știu cum s-o inmatriculez. Unde trebuie sa ma duc ca sa o inmatriculez? La RAR? Si acolo ce fac? Bănuiesc ca este prima înmatriculare și din câte am auzit eu costa, cam cât m-ar duce și unde trebuie sa ma duc? Mai am termen 20 de zile cu setul al doilea de numere sa o inmatriculez. Unde trebuie sa ma duc și ce sa fac?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Du-te la o firma de intermedieri cu toate documentele mașinii. Daca nu este omologata (nu are CIV) o sa stai un pic pe dreapta, ca programarile la RAR nu prea se mai fac de azi pe mâine.

| Kidfromjail a răspuns:

Ai aici pașii ce trebuie sa faci pentru a înmatricula o mașina:
https://www.vezicatface.ro/......n-germania

| Lapadatu_Ovidiu_Mihaita_1993 a răspuns:

Te duci la o firma de se ocupa cu asigurarile auto si acolo o sa te indrume si o sa iti faca ei dosarul pentru o suma de bani. Mai apoi vei achita cateva taxe una pe la impozite si taxe de pe zona ta si inca una pe la CEC. Oricum iti vor spune ei acolo. Puteti chiar lasa o procura sa se ocupe ei de inmatriculare pentru o suma mai maricica de bani. Este mult de umblat daca sunteti cumva angajat.