| AdiMihai25 a întrebat:

Salut.
AM instalat ornamente la evacuare toba chrom/inox.(acum 1an)
Am observat ca a inceput sa rugineasca, care ar fi cauza si cu ce pot îndepărta rugina?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde daca le.ai cumparat din China e firesc, exista calitate made in China premium mai scumpa si rezista mai bine. Mergi la un mecanic care face tuning sa iti gaseasca ceva bun de durata.

Bula
| Bula a răspuns:

Cauza este ca sunt din ruginox (fier veritabil, slefuit si cromat subtire).

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da-le cu dizolvant de rugina pe baza de acid fosforic (Evipass, de exemplu).
Va disparea rugina, si va ramane o pasta gri/albicioasa in loc, dar partea atacata de rugina nu va mai luci.

| Digikey a răspuns:

Inoxul si cromul nu ruginesc niciodata.
Deci sunt din fier si au fost cromate.
Cumperi altele.