| anonim_4396 a întrebat:

Am picat traseul. Instructorul mi-a zis ca trebuie sa platesc 150 de lei masina de examen ca prima oara aceasta taxa a fost inclusa in taxa de scolarizare. Eu am cautat pe net si nu am gasit nimic referitor la aceasta taxa. Sfaturi?!? Este adevarat sau incearca sa ma jecmaneasca? Multumesc foarte mult!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal aceasta taxa ar fi trebuit sa fie prevazuta in contractul incheiat cu scoala de conducere/ instructor sau in lista de tarife a lor, asa ca vezi ce scrie acolo.
Totusi mi se pare cam mare, normal ar fi cca 75-100 lei pe ora.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te jecmaneste, in orele de la scoala platesti si ora de examen, daca tu il mai dai odata trebuie sa mai platesti odata. e ca si cum ai face ore suplimentare

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu te jecmaneste.
Pe langa combustibilul pe care il consumi la examen, tii masina ocupata, de aia ai de platit atat. Pentru examenul tau el pierde cateva ore de lucru, poate chiar toata ziua, timp in care putea sa ia alti elevi la conducere, sa faca bani.
Mai stiu voinici din astia, carora le-au trebuit 2-3 ani ca sa ia permisul de conducere, si se plangeau ca 'ii fura' instructorul.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Avand in vedere ca ai folosit masina scolii poate sa-ti ceara cat vrea el. Putea sa-ti ceara si de prima data, nimeni nu-i poate dicta ce tarife sa practice cand iti da tie masina.

| Blamely a răspuns:

E adevărat. Trebuie să o plătești.

| Osirius a răspuns:

Nu te jecmaneste nimeni. La examen iti trebui masina cu dubla comanda, pe care daca n-o ai trebuie s-o inchiriezi de la scoala sau de la instructor.