| Cosm1nCR a întrebat:

Salut am si eu o nelamurire am cumparat un casetofon pentru masina marca SilverCrest cand l-am luat mergea impecabil pe masina (opel vectra b) de o saptamana nu mai merge nu se alimenteaza bine este pus pe plusu acela care este pe prima treabta la contact iar cand pun contactu nu se alimenteaza mereu cum trebuie si nu merge el se aprinde dar nu canta l-am pus pe o alta masina si merge perfect deci nu e din casetofon cum pot vedea daca am ceva pe instalatia electrica cred ca am facut scurt pe instalatie de la niste leduri puse de mine prin bord deoarece este singurul lucru schimbat la masina de cand am luat casetofonu pot sa vad cu un aparat de masura sau vreo alta metoda daca am scurt pe instalatie sau daca stiti vreo solutie sa il fac sa mearga ca la inceput? in caz ca nu e scurt pe instalatie. Multumesc.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, invata sa scrii. N-am retinut mare lucru din ce ai scris, ca n-ai auzit de fraze si propozitii.
In al doilea rand, daca nu te-a invatat nimeni notiunile de baza ale electricii (cum alimentezi ceva, cum faci o conexiune, cum izolezi), de ce te bagi?
Cat despre problema ta, verifica alimentarea, sunt 3 fire amarate:
-cel rosu care da doar comanda de pornire/oprire, din contact
-cel galben prin care trece toata puterea (n-ai zis nimic de el, daca nu e legat nici n-are cum sa functioneze bine), legat direct la baterie, cu o siguranta pe fir, sau din tabloul de sigurante, dupa siguranta ce 'tine' accesoriile, de regula bricheta e pe acea siguranta
-firul negru de - (masa), care daca e oxidat, sau are sectiunea prea mica, opreste playerul cand ti-e lumea mai draga (sau volumul mai tare).
Daca n-ai inteles ce ti-am spus sa faci, si nu stii cum ai legat ledurile alea ale tale, du-te la un electrician, si lasa-te de 'meserie'!

| OldSoul a răspuns:

Cel mai bine cumperi si tu 3 metri de cablu cu grosimea(ma refer fara izolatie, doar grosimea conductorului) de 1.5mm cel putin si il alimentezi direct de la baterie fara alte probleme si pe firul de plus nu uita montezi o siguranta.