| Gabrielllllcobra a întrebat:

Salut, am și eu o skoda fabia 1.2 benzina din 2004 și în bord mi-a apărut oil cu o cheie în stânga în afișajul de la kilometraj, cand pornesc masina si dupa cateva minute dispare si imi apar niste numere care tot cresc. Schimbul de ulei si filtrele le-am schimbat acum 2 luni. Ce ar putea sa aiba?

1 răspuns:
| adryang78 a răspuns:

Verifică sub mașină să nu ai scurgeri, în primul rând. Apoi, verifică nivelul uleiului. Dacă e prea mic, completează. Sunt primii pași.
Dacă martorul tot persistă și e de culoare roșie, e posibil să ai probleme cu pompa de ulei (presiune scăzută) și n-ar trebui să mai folosești mașina până nu rezolvi problema. Dacă ai noroc, e doar un senzor care nu citește cum trebuie.