| alexandrumarcu32 a întrebat:

Salut,

Am un Audi A4 B8 din 2010. Am luat-o in luna septembrie, dupa care am cumparat si un set de jante Dezent pe 17 inch, cu niste anvelope Nexen Nfera RU dimensiuni 225/50/R17(noi, de pe un site din Bucuresti, factura de 4200 de lei, 400 si ceva de lei anvelopa, mi-am cam luat teapa stiu). De ceva timp intampin problema ca pe la 120/130 km/h volanul sa inceapa sa tremure deranjant, dupa care tremuratul se propaga in scaun si implicit in toata masina. Se intampla si la accelerare si la mers constant si la franare. La franare, de la 100 km/h in jos, volanul vibreaza brutal pana pe la 70 km/h. Am echilibrat anvelopele de 3 ori intr-o saptamana. Din pacate nu le am la indemana pe cele de iarna cu jantele originale ca sa vad daca e de la anvelope. Voi ce ziceti? Poate fi altceva? M-am gandit si la discurile de frana, dar daca se intampla si la mers pe pilot automat si la accelerare, cade din start varianta asta. Mentionez ca vibratia incepe sa se amelioreze de la 150-160 km/h in sus. Pedala de frana nu vibreaza nicicand.

PS: Am mers la 3 vulcanizari diferite, cam cele mai ok din zona. Unii mi-au spus ca anvelopele sunt deformate, ovale, altii ca nu au nimic. Am fost si la service saptamanile trecute, s-au uitat si la suspensii, gandindu-se ca poate fi o cauza, dar au zis ca sunt ok. Mentionez ca toate jantele au inele de ghidaj. M-as arunca sa iau alte cauciucuri si nu prea...

Multumesc

1 răspuns:
| OldSoul a răspuns:

Posibilitati sunt,
Dupa cum spuneai tu mai sus, exista posibilitatea sa fie:
Discurile
Anvelopele
Ceva de la suspensie
Bucsele de ghidaj
Mai adaug eu, jante "Strambe" am muscat-o si eu cu un astfel de jante, arata bine dar era indoita din "centru" si nu se putea echilibra corect, si dupa o anume vetite incepea sa bata volanul.
Acum nu prea ai ce face, doar sa o iei prin incercari, alte jante, alte cauciucuri pe acele jante.