| rockvandam a întrebat:

Am un audi a6 4f 2005 diesel motor 2.0 si as vrea sa il schimb cu un bmw seria 3 sau seria 5 benzina motor 2.0 de prin 2008 in sus.
As vreea sa stiu daca merita sa iei un bmw benzina si cat consuma acesta prin oras(Cluj) si in afara lui.

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Indiferent de model, un autoturism consumă după stilul de condus. Conduci agresiv, consumul este pe măsură. Conduci ca la carte, consumul este în limite normale. Un autoturism pe benzină fără turbo, are un consum decent, cu turbo crește consumul. De asemenea, influențează consumul roțile, noi sau uzate, umflate sau nu cum scrie la carte. De asemenea, greutatea automobilului, cu pasageri și eventual bagaje. Influențează consumul un motor corect reglat și cu reviziile la zi. Deci, puteți alege un BMW pe benzină sau un Ford, de exemplu la aceeași capacitate cilindrică, putere, consumul poate fi la fel de mare dacă nu se respectă regulile de mai sus! Iar, în cazul diesel, la fel. Chiar dacă este considerat economic, dacă nu se respectă regulile de mai sus, poate consuma foarte mult, mai ales că vin standard cu turbo.