| anonim997 a întrebat:

Salut, am un Ford Fiesta din 2001 cumparat de aproximativ 5 luni. Si as vrea sa ii verific lichidul de frana, sti cineva cum trebuie sa fac asta.?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deschizi capota si te uiti in rezervorul pentru lichidul de farana daca sunt respectate limitele... atat

| AresLusitani a răspuns:

Pentru verificari cred ca oricine e capabil. Deci deschizi capota si undeva in dreapta fata ( exact pe partea soferului cum te uiti la masina) ar trebui sa fie un borcan cu un capac galben cu martorul de la frana pe el. Are niste conducte de metal care ies din borcanul respectiv. Pe borcan este o gradatie : Max si Min lichidul ar trebui sa fie un pic mai jos de Maxim.
Ai grija cand desfaci capaul de la borcan pentru ca are un senzor si sa nu il rupi/deteriorezi si totodata ai grija sa nu picure lichid de frana pe vopseaua masini sau pe acolo prin motor deoaece lichidul ala are proprietati corozive mai ales pentru vopsea. Sper ca te-am ajutat si bafta!

| tudorlaura a răspuns:

Daca nu ai notiuni de mecanica e greu, cel mai bine mergi la un service auto nu costa mai mult de 1 mil undeva pe acolo, sau poti intreba inainte in mai multe locuri in orasul tau sa poti compara preturile
bafta!