| Daniel_Tataru_1996 a întrebat:

Salut am un ford mondeo din '94 66W benzina si nu pot sa'i sau de cap deoarece cand o accelerez nu ajunge nici pana la 3000 turatii si acolo nu ramane constant ci deparca ar iesi aer din motor cu acceleratia la fund.
Intr-adevar cand am mers cu ea la un drum lung sa smart furtunul de la antigel si de atunci face asa
Va rig sa ma ajuntati sa-mi spuneti ce ar putea fi, dar mai sigur. garnitura de chiuliasa?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E de la furtun deoarece antigelul cum nu isi face treaba bine motorul a slabit din putere asa ca la reparat cu ea

| e36 a răspuns:

Aerul în instalaţie e o posibilă cauză. Şi mai uită-te la ulei să nu fie apă în el.

| DyaBonnet a răspuns:

Verifica bine instalatia de racire, nu neaparat furtunul ala. verifica des nivelul de antigel din vas sa nu ai pierderi prin alte parti. Si cel mai important, sa scoti tot aerul din instalatie. Ca sa verifici daca e garnitura de chiuloasa, o pornesti si stai cu ea pe loc, o ti accelerata pana se "incinge" si vezi daca fierbe in vas, iar cand e motorul rece, verifici uleiul din motor sa nu aiba emulsie (amestec apa+ulei). are o culoare gen cacao cu lapte.

| Daniel_Tataru_1996 explică:

Si zici ca nu ar fi de la chiuliasa? Deoarece eu am pus furtunul la loc ai am pus alt antigel