Întrebare recomandată | BorisDima a întrebat:

Am un generator-auto dar nu pot sa-l folosesc la eoliana fiindca in afara masinii nu da curent. Ce trebuie sa fac, de ce mai am nevoie pentru a o putea folosi la turbina mea?

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ce tip de generator ai?

| horia2012 a răspuns:

Singurul generator auto e alternatorul. El genereaza tensiune numai cand este actionat. La tine il va roti vantul. Uite aici o metoda sa faci o turbina eoliana.
http://ecosofie.blogspot.ro/2011/05/energie-eoliana-do-it-yourself.html#

| Roman_Florinel_1956 a răspuns:

Ca generatorul sa produca curen trebuie sa legi un fir de la borna de + se pune la mijlocul lui partea din soate trebuie sa vezi care este exitatia bagi curent de la o baterie auto acolo si invirti la bina daca e bine va tinde sa magnetizeze daca nu mai cauti altfel nu merge la masina acesta este principiul de functionare