| Malexandru14 a întrebat:

Am un Opel Astra 1.7 an fabricatie 2001 si nu mai merge casetofonul,care este original, doar ca sus imi scrie Safe ce trebuie sa fac?
Funda

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Ai nevoie de codul de deblocare, care este format din 4 cifre si la Opel este inscris pe un cartonas de dimensiunile unui card bancar, pe care il primesti de obicei cu mapa de documente a masinii. Daca nu il ai poti incerca la reprezentanta, cum zice KYZ (eu nu stiu daca se poate obtine), daca nu sunt electronisti care se pricep sa il decodeze.

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Trebuie introdus codul. Îl ai scris în cartea de service a maşinii.

| WPP a răspuns:

Salut, va trebui sa cauti cartea masinii in care cu siguranta ar cam trebui sa gasesti si manualul cu instructiuni ale aparatului, unde, este inscris un cod pe care va trebui sa il bagi printr-o combinatie de butoane (pasii ii vei gasi in manual). Bafta!

| AresLusitani a răspuns:

Asa am patit si eu am tot opel si chestia cu safe inseamnca ca trebuie decodat am incercat eu acasa sa fac treaba asta si l-am blocat cel mai bine ar trebui sa mergi la un service specializat cu chestii de genuwinking

| KYZ a răspuns:

Trebuie introdus codul de siguranta al cas-ului.
Se poate afla si de pe seria de sasiu a masinii, la orice reprezentanta Opel.