| Lupu12ACL a întrebat:

Am un Opel Astra G 1.7 dti. Care ar fi riscurile daca as pune o turbosuflanta mai mare? de ex. una pentru un motor de 2.0 dti.
Dau funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic mai castigi ceva putere.
Practic trebuie sa faci cateva modificari mecanice la prindere iar softul trebuie rescris pentru noii parametri.
Era mai simplu sa-ti cumperi direct una de 2.0 dti.
Daca ai timp si bani poti sa o duci lejer la 136 de cai.Cam atat ar fi limita de fiabilitate.Deja cei de la Fiat pentru 1000cm diesel cu turbina cu geometrie variabila scot cam 80-85 de cai pe masini de serie.

1 răspuns:
| AtomiculXXX a răspuns:

Https://www.facebook.com/groups/AstraGClubRomania/ Uite un forum pe care sunt inscris si ti`l recomand. Sunt oameni de treaba si te pot ajuta.