| anonim177 a întrebat:

Salut
Am un opel corsa c(2002) morot 1.7 diesel.In bord se aprinde martorul eps(eu stiu ca este servodirectia). Problema e ca nu mai porneste motorul.Are vreo legatura eps-ul cu pornitul motorului? Sau care ar fi cauzele?

Răspuns Câştigător
| kurinkita a răspuns:

EPS-ul e sistemul de asistenta electronica a directie la Opel (chiar faceam calitatea la acele EPS-uri pe vremea cand lucram la Solectron). Nu are nici cea mai mica legatura si nici nu ar trebui sa iti interzica pornirea motorului.

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu are treaba. ESP-ul este sistemul de control al masinii ca sa nu iti derapeze rotile atat de rau pe drum cu aderenta proasta. Nu iti mai porneste din alte cauze. Pompa de benzina, injectoare, bujii, scurtcircuit la partea electrica si nu iti mai da scanteie, electromor si pot fi multe cauze dar in nici un caz de la ESP. Si daca ar fi ala ars tot ar pornii masina!

| alin568429 a răspuns:

Nu are nici o legatura eps-ul cu pornire poate este un alt defect nu se stie exact...cine stie poate nu o mai fi motorina in ea! sau nah nu stiu ca nu sunt langa ea sa vad big grin funda?

| anonim177 explică:

Este ePS nu eSP