| Whitesnake99 a întrebat:

Salut, as vrea sa iau un Subaru Impreza 2.0 R 160 cai, problema e ca ma sperie costurile de intretinere si consumul care am auzit ca ar fi cam mari. Si nici la fiabilitate nu stiu cum sunt Subaru ca masini. Vreo parere?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Toate japonezele sunt scumpe la intretinere... dar sunt in top la fiabilitate

| relian a răspuns:

Toate masinile sunt scumpe, sau dai bani daca nu stii tu singur sa le intretii.Acum ca una e mai scumpa ca altna, astna tine de anul masinii, de starea masinii, daca a fost omorata de fostul proprietar si etc.In rest la orice masina schimbi frane, ulei, ce se mai schimba cauciucuri, iar astea la masinile japoneze sunt mai ieftine decat la cele germane de exemplu.Intretinerea asta impune, frane, lichide, ulei ce trebuie la orice masina.
Consuma cam mult adica? Deci daca poti schimba tu uleiul, placue si discuri de frana si alte alea, fctie de cati ani are masina atunci o sa iesi mai ieftin.Nu cred ca piesele astea si manopera la o masina japoneza te duce mai scump ca la una germana.
Subaru poate consuma ceva mai mult, dar nu exagerat decat alta, asta pentru ca astia au toate masinile AWD, adica trage toate rotile tot timpul, chestia asta duce consumu ceva mai sus dar nu chiar asa de mult.

| Superior a răspuns:

Varianta Hatchback din 2007 e mai ieftina la intretineri.