| balint20 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un Ford Mondeo Titanium 2010, exista o cale prin care sa vad daca are probleme sau pur si simplu trebuie sa merg pe noroc. Mersi!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iei pe cineva (ca mine) care se pricepe, faceti un test-drive, faci putin mind-*** cu vanzatorul daca il prinzi cu poezii de targ, apoi mergi in service pentru diagnoza computerizata si eventual un test de geometrie. La diagnoza te intereseaza daca ceea ce afiseaza bordul e realitatea sau sunt erori ascunse (km reali nu se pot afla), daca motorul are parametrii normali, alte erori daca sunt, iar la geometrie vezi daca masina are unghiurile perfecte sau a fost accidentata si va uza cauciucuri.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Duci cu tine unul care se pricepe, verifica masina si faci un tur cu ea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O duci la dealer, o urci pe tester si vezi toate problemele

| MariusF23 a răspuns:

Te duci la un service si o pui pe tester. Roaga-l pe proprietar sa te lase sa conduci tu, astfel mai descoperi alte probleme (daca sunt).