Întrebare recomandată | aimullah123 a întrebat:

Atunci cand vrei sa cumperi o masina cum faci sa nu iei teapa?
Cum te asiguri ca masina nu are probleme si ca pretul este ok pentru acea masina?
Ma refer atunci cand cumperi prima data o masina si nu ai cunostinte despre asa ceva.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Alfred0703 a răspuns:

Cauti pe net problemele comune ale masinii si le verifici cand ai ocazia sa faci un test drive. Cel mai indicat ar fi sa ai un tester auto(cele mai multe masini folosesc tipul OBD II) si il conectezi la masina. Daca nu ai, o poti duce la un service si pentru 100 de lei ti-o verifica ei cu tester-ul. Eu iti recomand sa ii spui vanzatorului ca dupa test drive vrei sa o lasi 30 de minute sa stea pe un loc sa vezi daca nu curge ceva. Daca masina are aparatoare sub motor, e indicat sa ai o lanterna si sa te uiti de sus. Iti recomand sa testezi fiecare optiune a masinii(daca se poate observa ca functioneaza sau nu) cum ar fi: scaune incalzite, radio, clima, etc. Iti recomand sa faci o inspectie la toate 4 cauciucurile: daca cauciucul nu e uzat uniform, daca e mai uzat intr-o parte decat in alta, inseamna ca are o problema la suspensie. Intereseaza-te de consumul masinii, si uita-te in bord sa vezi daca e cam acelasi. Indicat ar fi sa te uiti sub masina dupa rugina. Daca cumperi o masina din Germania, unde e multa zapada si implicit se arunca cu sare, asteapta-te la rugina.

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Gasesti sfaturi utile pe blogul autovit : http://blog.autovit.ro/cumpara-in-siguranta/

| Alfred0703 a răspuns:

Apropo, nu uita sa ii pui vanzatorului intrebari comune si simple, gen de ce vinde masina, daca a avut probleme cu ea, cand i-a facut ultima data schimbul de ulei. Sa iti dai seama de pret, e de recomandat sa te uiti la alte masini la fel si sa faci o comparatie intre diferente. Asa iti dai seama daca masina merita pretul cerut. Inca un mic secret, uita-te la anunturi care au fost postate de mai de mult, deoarece e probabil ca vanzatorul va lasa din pret putin mai mult.

| elena97890 a răspuns:

O iei noua ca sa nu ai surprize, dupa ce acumulezi mai multe cunostinte poti sa apreciezi ce e ok si ce nu

| Ilyas420 a răspuns:

Niciodata nu poti fi 100%. Te uiti putin la ea, faci un test drive. Depinde de multe. Oricum nici un mecanic cu experienta nu ii face prea multe, nu poti verifica chiar tot acum. Daca fostul proprietar nu a intretinut-o si a condus prost e posibil sa aiba probleme.

| Sorinin99 a răspuns:

Pentru inceput ai putea sa mergi cu cineva care se pricepe cat de cat la masini

| draghici93 a răspuns:

O duci la un service si o urci pe ramba.verifici motoru in primul rand.nu costa mult.cea mai inteligenta miscare!