| DzEk0 a întrebat:

Salut, Aveti idee daca pot cumpara masinile care ajung la rabla pentru piese? De exemplu tot caut o dacie 1300 sau 1310, unde ajung masinile radiate?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Conditiile programului RABLA este ca masinile sa fie distruse si folosite doar ca materiale reciclabile, este strict interzisa vanzarea lor dupa casare, la fel si vanzarea de piese de pe ele.
Masinile se distrug cu utilajele, se extrage aluminiul, apoi sunt bagate in instalatii de separare a metalului de partile din alte materiale (burete, sticla, plastic), cele din urma ajungand la gunoi.
Daca vrei o Dacie 1300/1310, va trebui sa o cauti pe Olx, pe strazi sau pe la licitatiile publice de la Romtehnica sau de pe la primarii/societati.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Masinile de la rabla sunt casate, este ilegal sa faci ceva mai departe cu ele.

| pufulescu0o a răspuns:

Masinile care ajung la programul Rabla trebuie OBLIGATORIU distruse, dar gasesti pe net in anunturi destule Dacii care sunt ieftine si le poti cumpara pentru piese.