| daidaidaida a întrebat:

Cam cat dureaza sa schimb volanul la un passat b6
Eu am comenzi pe volan dar daca vreau sa iau alt volan tot cu comenzi trebuie sa fie compatibil sau ceva sau doar sa fe de VW?
Si airbagul trebuie cumparat separat sau il am in volan?
Trebuie sa ma duc eu cu volanul?

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Daca volanul este diferit, trebuie sa pui si airbagul care se potriveste la acel volan.
Referitor la comenzi, alea trebuie sa fie cele pe care le ai si tu la volanul tau.In cazul in care volanul nou, are alte comenzi, sau comenzi in plus, no sa functioneze.
Cel mai indicat este sa cauti un volan compatibil cu ce ai tu.

Ca sfat, asta daca vrei un sfat, NU schimba volanu.De ce? Odata ce umbli la airbag, nu ai cum schimba volanu fara sa deconectezi airbagu, deci daca umbli acolo se va aprinde becu de airbag in bord si asa vei ramane cu el aprins laughing ori va trebuie sa dai alti bani sa reprogramezi computru de airbag, ceva de genul asta.Sansele ca lumina de la airbag sa se aprinda sunt cam de 99%,asta ca idee sa stii la ce sa te astepti.

Deci te costa valanu,airbagu,apoi manopera,asta in cazul in care nu faci tu schimbarea, plus rezolvarea martorului sau cum spuneti voi romanii la luminile astea din bord.
Daca tot nu ai ce face si chiar vrei sa-l schimbi cauta volan cu tot cu airbag, asa iesi mai ieftin, decat daca cumperi separat.
Inainte sa cumperi informeaza'te f bine ca volanu cel doresti sa fie compatibil la comezi cu masina ta.
Airbagul se poate cumpara separat, se poate cumpara cu tot cu volan, depinde cine ce vand.De regula aia care vand doara volanu cu comenzi, acea masina a avut airbagu sarit.Dar poti gasi cu tot, cum am spus e mai ieftin decat daca cumperi separat.
Nu cumpara volan nou sau airbag nou, te usuca la bani si nu merita.