| Voicu_Dorin_1998 a întrebat:

Salut, care este cea mai buna motorina de la Petrom? de ex : normala, standard 95, standard, extra, extra 99 Funda

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Extra 99.Teoretic.Practic nu se stie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai hotaraste te... benzina sau motorina?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Standard 95, Extra 99, si ce mai vezi cu 98, 101, sunt sortimente de benzina. Cea mai buna benzina e aia recomandata de producatorul masinii, daca ai masina proiectata pentru 95 si circuli frecvent cu 99, nu esti un geniu. Daca vrei ceva de calitate pui Efix, de la Rompetrol, ca ala curata masina, nu cifra octanica.
Motorina mai buna normal ca e aia mai scumpa, adica extra.
Pistoalele de la pompe sunt negre la motorina, verzi la benzina si parca erau si rosii, dar nu mai retin exact la ce, parca la benzina mai scumpa.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Aia standard, ca e mai ieftina.

| MariusF23 a răspuns:

Standard 95 si 99+ sunt sortimente de benzina. Motorina e doar standard si extra, ultima fiind cea mai recomandata.

| Georgica98 a răspuns:

Pentru automobile eu cred ca este standard 95. pentru tractoare si camioane cred ca este extra 99, dar nu sunt sigur de raspuns