| CristiB93 a întrebat:

Ce acte se fac fac atunci cand cumperi o masina second hand si sa devii noul proprietar?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pasii sunt:

1. act de vanzare cumparare. Nu ai nevoie de niciun notar, actu se face doar intre vanzator si cumparator.

2. vanzatorul radiaza masina la sectia financiara de unde face parte.

3. cumparatorul ia masina pe numele lui la impozit

3. faci identificarea la RAR

4. faci un RCA pe numele tau in vederea inmatricularii

5. platesti taxa de timbru daca e cazul.

6. platesti taxele de inmatriculare si talon (se platesc la CEC parca)

7. cu dosarul te duci la politie pentru inmatriculare unde mai platesti daca vrei sa schimbi numerele vreo 40 ron sau 80 daca vrei preferentiale

| nda a răspuns:

Act de vanzare cumparare de la notar.

| Aalyn91 a răspuns:

Act de VANZARE-CUMPARARE si daca vreau omuletul sa o treaca pe numele lui si sa ii scoata numere trebuie sa se duca la RAR (Registrul Auto Roman) sa scoata numere.Numerel sunt de 2 feluri:cele care ti le faci singur si trebuie sa scoti din buzunar inca 40 de le si cele care ti le da ei. Sper ca te-am ajutat