| Ionică a întrebat:

Ce motor preferati? Motor (Otto) pe benzina sau motor (Diesel) pe motorina? Daca aveti motor (Otto) pe benzina, sunteti de acord sa puneti si instalatia GPL? Aduceti argumente, va rog. Multumesc!

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu prefer motorul pe benzina, pentru ca piesele sunt mai ieftine, sunt mai silentioase si au demaraj mai bun. In plus de obicei consumul este mai mic doar daca se calculeaza la capacitatea cilindrica a motorului, nu la puterea acestuia. Ori pentru mine asta conteaza, cat este consumul pe cal putere, nu cat de mare este motorul. De altfel se spune ca dieselul devine rentabil la un rulaj minim anual de 30. 000 de km, ori eu nu ajung nici la jumatate.
Instalatia GPL nu ma sperie, dimpotriva, insa pentru motorul meu costa undeva pe la 800 de euro si la acest pret o consider nerentabila. In privinta uzurii motorului, eu cred ca este un mit urban, la fel cum se spunea inainte de benzina fara plumb. Uzura se produce datorita frecarii, nu datorita combustibilului care explodeaza in camera de ardere. Siguranta la fel nu este afectata, pentru cine nu stie, un rezervor plin de vapori de benzina este mult mai periculos decat o butelie solida de gaz, mult mai groasa in pereti si dotata cu supape de siguranta.

| eugem35 a răspuns:

Sepune GPL si pe motoare dizel costa cam 1000euro si scade la jumatate costul avand in vedere ca motorina este parul lei litru

| eugem35 a răspuns:

Nu este adevarat ca GPL scade durata de viata a motoarlor se stie ca uleiul de motor de la motoarele care merg cu GPL este mai curat fata de cele care merg cu motorina si benzina in plus se vede la bani cat scade consumul dar performantele sunt aceleasi

| Arthur a răspuns:

Motorul Diesel. Deoarece are în general viaţa mai lungă şi sunt mai robuste. Înafară de acest lucru sunt mai puţin pretenţioase, costul întreţinerii e mai mic. Bineînţeles că instalarea unui GPL aduce reducerea costului pe kilometru parcurs, singurul neajuns e că într-o măsură oarecare uzează prematur motorul.

| Arthur a răspuns:

@mg- Habar n-ai şi mai dai şi stupizi în necunoştinţă de cauză.
Motorul pe benzină are în plus faţă de cel diesel instalaţia de aprindere care include : bujiile, bobina de inducţie, platinile ruptorului, delcoul, condensatorul, carburatorul cu toate componentele sale etc.
Trebuie să ai o piuliţă lipsă să spui că întreţinerea benzinarului e mai ieftină decât a motorului diesel, care e şi mai complex şi se defectează mai uşor.
Dar parcă ţi-ai fost luat rămas bun de la noi, sau te-ai întors cu amândouă maşinile?

| CosteaVlad a răspuns:

Eu am una pe benzină, dar prefer de 1000 de ori mai mult diesel-ul, atât datorită performanţelor motorului, a putereii acestuia, cât și a consumului de combustibil care este semnificativ mai redus.
La un motor pe benzină cu GPL, pe lângă scăderea puterii acestuia, mai e și chestia că ești cu bomba după tine tot timpul. La un semafor sau undeva ai pus o frână brusc şi te-a lovit unu din spate, ești ciao beLLa.hee hee

| florinel_8849 a răspuns:

Amindoua sunt la fel de bune si pe amindoua se poate monta gpl numai ca la dizel va trece pe gpl dupa ce trece de 60grade

| Spintecatorul a răspuns:

Diesel, e mai ieftin consumul.

| Altu a răspuns:

Momentan conduc o masina de 1800cmc pe benzina fara instalatie GPL, dar urmatoarea o sa fie diesel. E vorba de consum, atat la viteze mici cat mai ales la viteze mari.
GPL se poate pune doar pe motoarele cu benzina si intr'adevar scade consumul, dar scade performantele motorului si ocupa ceva loc in portbagaj. Daca nu te deranjeaza scaderea puterii (mai ales daca mergi mult in oras unde viteza e oricum mica) vezi cat consumi lunar si cat ai economisi cu GPL. Daca se amortizeaza costul instalatiei intr'o perioada decenta monteaza'l. Se poate comuta de pe gaz pe benzina si invers, deci poti beneficia de avantajele ambelor (putere/consum mic).

| J u s t a răspuns:

Disel...Consuma mai putinwinking

| Sofer a răspuns:

Prefer diesel ca are cuplu la turatii joase si consum mic totusi am masina pe benzina. Nu ma interesa consumul de benzina si am ales prima masina cu motor pe benzina dar o sa trec cat mai curand la diesel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am masina si pe benzina si diesel. Fiecare are dichisul ei. De pus gpl poti pune si pe una si pe alta, trebuie doar sa ai motivatia, adica un numar urias de km de facut... dar pentru asta mai bine mergi cu dieselul.
Si pentru cei ce nu stiu ce vorbesc... dieselul are intretinerea mult mai scumpa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BitterSweet? esti in afara problemei total. Nu te mai baga unde nu este treaba ta. Aici se discuta de masini nu de vopsea de par sau role. Macar puteai sa cauti pe net informatii daca vrei sa te amesteci. Deci lasa pe alti sa discute si nu mai spune prostia de mai sus. Dieselul este muult mai costisitor. Daca vrei sa te convingi te invit la o lectie practica de mecanica. Poate asa inveti ceva despre masini si eventual sa taci cind trebuie. Nu vezi ce te faci de ris?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca idiotii si-au facut gasca de de dat stupid sau nefolositor, putin imi pasa. Practic isi dau pe buletinul lor! Continuati asa stupizilor! Distractie placuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar fi la indemana as alege un automobil cu motor electric, insa sunt extrem de scumpe. Asa ca raman la benzinica din simplul motiv ca imi place atat sunetul cat si performantele sale! Bineinteles ca as opta si pentru GPL! Motiv?!? Este ieftin, este mai verde asa... adica scade emisia de CO2 dar are dezavantajul ca uzeaza mai repede motorul in special la nivelul supapelor si consumul e putin mai mare insa ecomomia este superioara acestor dezavantaje, din motivul pretului! Inca ceva! Spunea cineva mai jos ca la un impact din spate ...ciao bella! Fals! Pentru ca instalatia este prevazuta cu o supapa de siguranta care elibereaza GPL la un impact puternic. Mai probabil este ia foc masina de la benzina decat de la explozia GPL!