| KNz9898 a întrebat:

Salut ce motorizare este mai eficienta pe o masina? Diesel sau Benzina?! Din cate am inteles masinile pe disel li se infunda injectoarele si sunt destul de scumpe? Eu locuiesc in mediul rural foarte aproape de oras dar ma plimb destul de rar cu masina ce combustibul este mai bun! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Pentru cazul tau, ca nu circuli mult, as zice benzina. Mașinile cu motorizare diesel, pe lângă faptul ca sunt mai scumpe, au demarajul mai lent, se incalzesc putin mai greu, combustibilul e putin mai scump, sunt avantajoase pentru drumurile lungi, pentru distantele mari. Daca circuli mult, da e mai avantajos pe motorina. Daca te fatai mai mult prin oras, alege pe benzina.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar benzina, nu are niciun rost sa te complici cu intretinerea unui diesel

| OldSoul a răspuns:

Diesel, consum mic, intretinere scumpa.
Benzina, consum mai mare, intretinere ieftina.
Pentru tine ar fi ideal o motorizare de 1.4 benzina, si consum mic si intretinere ieftina.

| V3r0m0n a răspuns:

Benzina + GPL, de departe cea mai economica varianta!