| Băă_Yo_Danyel_1994 a întrebat:

Salut.
Daca îmi pun led-uri pe faruri trebuie omologate la RAR?
Led-uri h7.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, ar trebui omologate.
Dar din pacate, nu prea se gasesc becuri led cu omologare, care sa poata fi acceptate de RAR.
Daca ai faruri clasice, fara lupe, nici macar nu se stie daca vor putea fi reglate corect, sa nu lumineze necontrolat.
Daca ai lupe, reglajul va fi perfect (am si eu), insa modificarea este 100% ilegala, si poti ramane fara certificatul de inmatriculare.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E o interventie neautorizata la instalatia electrica și risti talonul (printre altele).

| ReddY25 a răspuns:

Toate modificările aduse automobilului trebuie omologate