| CataC01 a întrebat:

Salut de 2 zile am achizitionat o skoda octavia din 2001 1.4i 55w 75cp, ieri am adus-o pe roti nici o problema azi am pornit-o nici o problema si in seara aceasta cand sa plec in bord mi se aprinde martorul EPC si nu dispare.Masina incepe sa o ia razna si nu o pot accelera sau sa ii fac altceva. Daca cineva ma poate ajuta va rog lasati mesaj aici.Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curata contactele senzorului de temperatura lichid racire. Eventual controleaza si senzorul.
In multe cazuri la Skoda este vorba despre acest senzor.Cu EPC-ul aprins nu te mai intelegi cu ea.
Intra in safe mode.

3 răspunsuri:
| paulthegame a răspuns:

Mai bine du-o la un service

| RB26DETT a răspuns:

EPC-ul tine de electronica, de controlul electronic, daca ai probleme cu asta este normal sa-ti faca asa, incearca sa faci ce ti-a spus @NoMickeyMouse

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ti-ai cumparat un VAG 1.4 16v. Asta e raspunsul la toate problemele pe care le vei avea pe viitor.
Urmeaza sa te plangi ca iti scad 200ml de ulei la 1000km parcursi, ca nu scade sub 8% mixt, se aprind toti martorii galbeni in bord, si intr-o buna zi o sa-ti arunce si antigelul pe toba.
Si nu exagerez deloc, motorul pe care il ai tu este EXTREM de prost.
Caroseria de Octavia in schimb este una ok, am avut si eu. Strange bani si pune-ti un motor de generatie mai veche, 1.8-2.0. La consum o sa fie tot pe acolo, putere o sa ai (o sa faci chiar si depasiri), iar probleme asa de mari ca la 1.4 16v n-o sa vezi.